VAKUM POMPALARI

Vakum pompaları, gaz transfer pompaları ve gaz bağlama veya yakalama pompaları olarak kategorize edilir. Gaz deplasmanlı vakum pompaları sınırlama olmaksızın kullanılabilirken, gaz bağlayıcı vakum pompaları sınırlı bir gaz emme kapasitesine sahiptir.

Gaz transfer pompaları olarak da adlandırılan gaz deplasman pompaları, pozitif deplasmanlı pompalar veya kinetik vakum pompaları olarak sınıflandırılır. Pozitif deplasmanlı pompalar, gazı kapalı alanlardan atmosfere veya aşağı akış pompa aşamasına taşır. Kinetik pompalar, ya mekanik bir tahrik sistemi yoluyla ya da pompalama bölümünün sonunda yoğunlaşan yönlendirilmiş bir buhar akımı yoluyla pompalama yönünde hızlandırarak gazı yerinden çıkarır. Gaz bağlayıcı vakum pompaları, gazı özellikle aktif bir alt tabakaya bağlar veya gazı uygun bir sıcaklıkta yoğunlaştırır. Kimyasal emilim, buharlaşma ve / veya süblimasyon veya püskürtme yoluyla sürekli olarak saf alıcı yüzeyler oluşturan alıcı pompalar olarak bilinen bir pompa tipi tarafından teknik olarak gerçekleştirilir. Bağlanacak gaz parçacıkları, bir alıcı yüzey ile etkileşime girmeden önce bir iyon alıcı pompada iyonize edilirse, aynı zamanda püskürterek alıcı yüzeyi temizleyebilir ve püskürtülen malzeme ile gömülebilirler. Buharlaşmayan alıcılar (NEG), esas olarak zirkonyum veya titanyum olmak üzere oldukça reaktif alaşımlardan oluşur ve çok geniş bir özgül yüzeye sahiptir. Gazlar, mikro gözenekler yoluyla gaz giderici malzemenin daha derin katmanlarına nüfuz edebilir ve orada kararlı kimyasal bileşiklere bağlanabilir.

Aşağıdaki pompalar istenilen vakum seviyesine göre seçilebilir:

Kaba pompalar – atmosferik basınçtan 10-3 torr’a;

Yüksek vakum pompaları – 10-5 ila 10-8 torr;

Ultra yüksek vakum pompaları (UHV pompaları) – 10-9 ila 10-12 torr.

Pompaları seçerken, istenen vakum seviyesi, emme hızı, çalışma koşullarının özellikleri (gaz, sıcaklık, vb.) Veya vakum için özel gereksinimler gibi çeşitli pompa özelliklerini bilmek önemlidir. Uzmanlarımız, geniş pompa seçeneklerinden en uygun kararı vermenize ve tüm iş gereksinimlerinizi ve isteklerinizi karşılayacak en uygun vakum sistemini seçmenize yardımcı olacaktır.


Kasım 2020
P S Ç P C C P
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30